Menüü

AIDU VEESEIKLUSKESKUSE KANUUMATKA OHUTUSJUHEND   

OHUD

  1. Matkajal on oht kanuu ümberminemisel või veega täitumisel saada vigastusi või uppuda.
  2. Oht kokku põrgata teiste kanuude, veesõidukite ja loomadega, mille tulemusel veesõiduk võib puruneda või ümber minna.
  3. Ilmastikuolude muutumine võib kaasa tuua alajahtumise, veesõiduki ümberminemise või veega täitumise.
  4. Arvestama peab, et vees võivad ujuda erinevad esemed (nt. puud), millega kokkupõrkel võib veesõiduk ümber minna, veega täituda või kaasneda matkajale vigastusi.
  5. Kaasasolevad isiklikud esemed võivad saada märjaks ja vette kukkuda.
  6. Igal matkajal, kellel on kaasas laps, vastutab ka oma lapse eest.

OHTUDE VÄLTIMINE

  1. Matkaja hindab võimaluse korral ise oma võimeid ja oskusi, et ohtudega toime tulla. Teavitab ohtudest koheselt matkajuhti.
  2. Kannab seljas päästevesti, mis on nõuetekohaselt kinnitatud.
  3. Alkoholi tarbimine enne matka ja matkaajal on RANGELT KEELATUD! Alkoholijoobe tunnustega isikut kanuusse ei lubata.
  4. Kuna ilmastikuolud on muutuvad, siis kaasa võtta vastav riietus ja veepudel.
  5. Kanuusse sisenemisel ja väljumisel tuleb olla ettevaatlik. Pane aer kanuusse, hoia mõlema käega mõlemalt poolt kanuu servadest kinni ja liigu oma kohale kanuu keskele astudes.
  6. Sõidu ajal on kanuus püsti seismine, kanuu serval istumine ja järskude (kaassõitjatele ootamatud liigutused) KEELATUD, kuna sellega sa sead ohtu (elu ja tervise) nii ennast kui ka kaassõitjad.
  7. Sõitmise ajal, ära haara kinni põõsastest või puudest. Sellega võid tekitada kanuu kummuli minemise ja vigastusi iseendale kui ka kaassõitjatele.
  8. Kui on vaja takistuse alt kanuuga läbida, siis kummarda ette, taha või heida kanuu põhja pikali. Kindlasti ei tohi kallutada vasakule ega paremale kanuu küljele (kanuu võib kummuli minna). Iga takistuse läbimist tuleb arutada kaassõitjatega, hinnata ohte. Ära uju takistuste alt läbi (vajadusel roni üle), kuna sa ei tea mis sind vee all ees ootab.
  9. Grupi kõige aeglasemat matkajate paatkonda ei tohi viimaseks jätta, sest just nemad võivad mingil hetkel vajada teiste abi. Vajadusel tuleb paatkonnad ümber komplekteerida.
  10. Juhul kui kanuu läheb kummuli, tuleks vältida paanikat. Päästevest on see mis aitab teil vee peal püsida, kuniks abi saabub teiste paatkondade poolt. Kindlasti vajadusel (kui selleks on oskused olemas ja iseennast ohtu ei sea) aidata teisi kaasreisijaid, kes on vette kukkunud (nt. vette kukkuja võib asetada kahe kanuu vahele, millest saab ta kinni hoida).
  11. Igasugune eriolukord mis kanuumatkal juhtub (terviserikke, hirm vee sügavuse ees jne.) tuleb koheselt teavitada matkajuhti, kes esimesel võimalusel leiab kaldal maabumiskoha.
  12. Aidu kanalite kaldad on enamasti järsud. Ära ürita igas võimalikus kohas kaldale sõita. Võid põhjustada sellega varingud (kivide veeremise), mis on ohtlikud.
  13. Kui kanuu on ümber läinud ja vett täis, siis võimalusel üritada jõuda madalasse vette (kus jalad põhja ulatuvad), keerata allavoolu külili, et vesi välja voolaks, seejärel kummuli. Kui vesi on välja saadud, keerata koos kaassõitjatega (mõlemast kanuu otsast haarates) kanuu õiget pidi.
  14. Alati kui tekib küsimusi, küsi julgelt matkajuhilt. See on parem kui küsimata jätta.

KINNITAN OMA ALLKIRJAGA (lisa 1.), ET MULLE ON TUTVUSTATUD AIDU VEESPORDIKESKUSE KANUUMATKA OHUTUSJUHENDIT JA OLEN TEADLIK SELLES, ET VASTUTAN ISE OMA ESEMETE,  KAASREISIJATE JA ISEENDA ELU JA TERVISE EEST. OLEN TEADLIK, ET OHUTUSREEGLITE RIKKUMISEGA VÕIN SAADA TRAUMA, TERVISERIKKE VÕI KAOTADA ELU. ANNAN ENDAST PARIMA, ET VÄLTIDA OHTE JA RISKE. ÕNNETUSJUHTUMI PUHUL ABISTAN KANNATANUID JA INFORMEERIN KORRALDAJAID.

Palun lisa OMA ALLKIRI SEDA LINKI VAJUTADES